> Knjižnica

Očuvanje prirode i okoliša

Autor: Mirta Uglik, 22. 4. 2024.

Povodom Dana planeta Zemlje kojeg obilježavamo 22. travnja, u sklopu projekta Čitam i odrastam razgovarali smo o očuvanju prirode i okoliša. Učenici su iznosili svoja mišljenja o definiciji okoliša, što sve možemo vidjeti i pronaći u okolišu i prirodi, kako prirodu i okoliš možemo onečistiti, ali i zaštiti. Nakon kraćeg uvodnog razgovora, pročitali smo priču Poruka u boci: Priča o plastici u moru. Priča je dio slikovnice Priče za spas planeta koje na edukativan način govore o svakodnevnim ekološkim i klimatskim problemima: plastici u moru, krčenju šuma, zagađenju voda, izumiranju životinja te globalnom zatopljenju. Nakon pročitane priče Poruka u boci, učenici su na papire u boji napisali i nacrtali svoje ekološke poruke za očuvanje prirode i okoliša. Uz učenike prvih razreda, u ovoj maloj ekološkoj radionici, sudjelovali su i učenici 2.d i 2.e razreda u produženom boravku. Učeničke poruke zalijepljene su na hamer papir zelene boje u simboličnom okruglom obliku – obliku naše planete Zemlje.

Školska knjižnica smještena je u starom dijelu škole na 50 m2 površine.

Knjižnica je komunikacijsko i edukativno središte škole, kako za učenike, tako i za učitelje i stručne suradnike. Ustrojena je prema propisanim standardima za školske knjižnice. Knjižni fond sadrži približno 6800 knjiga, preko 20 naslova časopisa te video, DVD  i drugih materijala za potrebe nastave.

KNJIŽNIČNE USLUGE I AKTIVNOSTI

- posudba knjiga i slikovnica

- čitanje časopisa

- korištenje stručne i referentne građe

- pisanje zadaća, referata, izrada plakata i sl.

- pretraživanje interneta

U knjižnici (ili izvan nje) se:

- organiziraju susreti s književnicima i predavačima

- održavaju nastavni satovi

- postavljaju izložbeni panoi

- održavaju radionice, predavanja i druge aktivnosti