> Knjižnica

Projekt „Naša mala knjižnica“

Autor: Jadranka Kolić Krželj, 22. 12. 2022.

U prosincu je započela realizacija projekta „Naša mala knjižnica“ koji ima za cilj poticanje kritičkog čitanja među djecom, poticanje mašte, kreativnosti, zabave te čitanja na glas. Projekt je pokrenut od strane knjižničarke Mirte Uglik u suradnji s učiteljicom u produženom boravku Gordanom Babuder. Tijekom prosinca, mjeseca božićnih i zimskih blagdana i praznika, čitali smo priču Božić je! Božić u produženom boravku za 2.b i 2.c razred. Knjižničarka i učiteljica u produženom boravku čitali su priče o tome kako različite životinje slave Božić, a jednu priču su pročitali i učenici. Tako smo saznali kako Božić slave medvjedi, sjenice, pingvini, vjeverice i druge morske i šumske životinje. Tijekom čitanja, naučili smo i neke nepoznate riječi koje su se pojavile u pričama. S učenicima smo razgovarali o Božiću u njihovim domovima i obiteljima – kako oni slave Božić, pomažu li mami u izradi kolača, kite li umjetnu ili pravu jelku, kada ukrašavaju domove za Božić, postoje li u njihovoj obitelji posebni običaji vezani uz pripremu i slavljenje Božića.

Nakon pročitanih priča, učenici su rješavali zadatke u kreativnoj bilježnici, a potom i napisali nagradnu priču o tome kako lisice slave Božić. Osim čitanja i pisanja priča, uredili smo i zajednički čitateljski kutić na način da je svaki učenik dao svoj doprinos u uređenju te su donijeli slikovnice koje su pročitali kako bi ih drugi učenici mogli pročitati.

Mirta Uglik, knjižničarka

Školska knjižnica smještena je u starom dijelu škole na 50 m2 površine.

Knjižnica je komunikacijsko i edukativno središte škole, kako za učenike, tako i za učitelje i stručne suradnike. Ustrojena je prema propisanim standardima za školske knjižnice. Knjižni fond sadrži približno 6800 knjiga, preko 20 naslova časopisa te video, DVD  i drugih materijala za potrebe nastave.

KNJIŽNIČNE USLUGE I AKTIVNOSTI

- posudba knjiga i slikovnica

- čitanje časopisa

- korištenje stručne i referentne građe

- pisanje zadaća, referata, izrada plakata i sl.

- pretraživanje interneta

U knjižnici (ili izvan nje) se:

- organiziraju susreti s književnicima i predavačima

- održavaju nastavni satovi

- postavljaju izložbeni panoi

- održavaju radionice, predavanja i druge aktivnosti

« Listopad 2024 »