preskoči na sadržaj

Osnovna škola Sveta Klara

Vijesti

PORTAL ZA ŠKOLE

Autor: Slavko Čačinović, 12. 9. 2012.

 

Portal za škole

Za sve učenike i nastavnike koji vole koristiti tehnologiju kao pomoć pri učenju, pripremanju nastave, nadopunjavanju znanja iz školskog gradiva, kao i za sve koji žele surađivati s kolegama iz cijele Hrvatske i razmjenjivati svoja znanja i digitalne nastavne materijale, CARNet je razvio i održava Portal za škole -  središnje mjesto na kojemu možete pronaći korisne informacije vezane uz škole i CARNetove usluge, a i sami možete doprinijeti njegovom razvoju svojim sadržajima.

Jedna od glavnih zadaća Portala za škole je prikupljanje, klasificiranje i objavljivanje digitalnih nastavnih materijala, pisanih od strane nastavnika osnovnih i srednjih škola ali i njihovih učenika. Te  materijale nastavnici mogu iskoristiti za osuvremenjivanje i obogaćivanje nastave, dok učenicima služe kao nadopuna nastave ili za samostalno učenje koje uz pomoć tehnologije može biti jednostavnije i zanimljivije. Iz tog su razloga na Portalu za škole objavljene sve informacije potrebne za pisanje, prijavu i objavu digitalnih nastavnih materijala.

Osim digitalnih obrazovnih materijala, na Portalu za škole se mogu pronaći brojne korisne informacije i sadržaji koji prate nastavno gradivo i koji učenicima mogu pomoći pri ispunjavanju njihovih svakodnevnih školskih obveza, ali i pri organizaciji slobodnih aktivnosti. Nastavnicima su namijenjene tri kategorije: učionica, podrška i dio stručni suradnici. U svakoj od njih nudi se mnoštvo sadržaja koje bi im mogle pomoći u svakodnevnom nastavnom radu, a vezani su uz metodiku, financiranje projekata i rad stručnih suradnika. Roditeljima je namijenjen dio Portala na kojem mogu pronaći razne korisne savjete, zanimljivosti te tekstove čije teme obrađuju aktualne probleme s kojima se roditelji svakodnevno suočavaju u odgoju djeteta. Uz navedene sadržaje namijenjene specifičnim potrebama naših čitatelja, valja spomenuti i zajedničke sadržaje koji uključuju vijesti vezane za sva aktualna događanja u školstvu i rad obrazovnih institucija, tehnologiju, znanost, putovanja, hobije itd.

Državna matura na Portalu za škole

Web stranice posvećene državnoj maturi nastale su s ciljem točnog i detaljnog informiranja učenika, nastavnika i šire javnosti o državnoj maturi. One su odgovor na učeničke zahtjeve za što iscrpnijim i preciznijim informiranjem o zadatku koji dijelu učenika predstoji na kraju srednjoškolskog obrazovanja. Riječ je o web stranicama nastalim u suradnji s Nacionalnim vijećem učenika RH, Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja i Institutom za društvena istraživanja Zagreb.

Spomenute stranice nalaze se na adresi http://drzavnamatura.skole.hr. One su izvor informacija, ali i mjesto za komunikaciju zainteresiranih subjekata putem foruma. Uz sve navedeno, riječ je o webu putem kojega se pristupa digitaliziranoj demo verziji državne mature, koja predstavlja simulaciju budućeg polaganja mature i koja služi za pripremu i vježbu. Proces pripreme i polaganja državne mature zorno su simbolički prikazani biciklističkom rutom koju učenik treba proći kako bi na koncu položio ispit državne mature. Sama ruta podijeljena je na dijelove koji uključuju start (početak srednje škole), napredovanje u utrci (učenje i samoprocjena znanja), kontrolne točke (nacionalni ispiti), mjesta zaustavljanja (info pult, komunikacija i pomoć) te cilj (uspješno položena državna matura).

Također, dio weba o državnoj maturi namijenjen je ponajprije nastavnicima, a sadrži tekstove o vrednovanju obrazovanja, školskim sustavima i primjerima vrednovanja obrazovanja u Europi.

Komunikacija učenika i nastavnika odvija se putem foruma na adresi http://forum.skole.hr. Forum je mjesto za razmjenu korisnih informacija, pitanja, odgovora i različitih ideja općenito namijenjen školama, s posebnim dijelom za državnu maturu. Pravo pristupa forumu imaju svi učenici i nastavnici koji posjeduju AAI elektronički identitet.

 




Video upute za e-Dnevnik za učiteljice i predmetne učitelje

Pedagogijski časopisi

 

  • Metodika – časopis za teoriju i praksu metodika u predškolskom odgoju, školskoj i visokoškolskoj izobrazbi
  • Metodički ogledi – časopis za filozofiju odgoja Hrvatskog filozofskog društva
  • Napredak – časopis za pedagogijsku teoriju i praksu
  • Ekvilibrij – časopis studenata pedagogije Hrvatske

Video upute za e-Dnevnik  za učiteljice i predmetne učitelje

Prijava u sustav i promjena PIN-a

Kako kreirati tjedan i dana

Unos radnog sata i izostanka

Uređivanje učenika

Dodavanje predmeta razredu

Unos elemenata ocjenjivanja

Unos ocjena iz predmeta

Grupni unos ocjena

Ažuriranje izostanaka i alarmi

Evidencija pisanih zadaća i lektira

Kako dodati izborne predmete učeniku?

Razrednici u administraciji predmeta:

 

odabiru dodavanje predmeta:

U prozoru za dodavanje predmeta potrebno je kao status predmeta odabrati (izborni), a pri dnu prozora 'Dodaj svim učenicima' odabrati NE

 

Nakon toga u administraciji učenika: 

 
 
odabrati prvog učenika s popisa, pa u padajućem izborniku: 
 
 
U prozoru koji se otvori moguće je odabrati sve predmete (izborne, dodatne, dopunske) koji su prethodno dodijeljeni razredu:
 
 
Na sljedećeg učenika se prelazi strelicama u gornjem lijevom dijelu ekrana (uz ime učenika).

Kako dodati dodatnu i dopunsku nastavu?
 

Razrednici u administraciji predmeta:

 

odabiru dodavanje predmeta:

U prozoru za dodavanje predmeta potrebno je odabrati predmet iz kojeg se održava dodatna ili dopunska nastava.

Kao status predmeta odabrati (dodatna nastava) ili (dopunska nastava) a pri dnu prozora 'Dodaj svim učenicima' odabrati NE

Na ovaj je način potrebno dodati sve predmete iz kojih se održava dodatna ili dopunska nastava u razrednom odjelu.

Nakon toga u administraciji učenika: 

 
 
odabrati jednog po jednog učenika s popisa koji ide na dodatnu ili dopunsku nastavu, pa u padajućem izborniku: 
 
 
U prozoru koji se otvori odabrati predmet (izborna, dodatna, dopunska) koji učenik pohađa:
 
 
Na sljedećeg učenika se prelazi strelicama u gornjem lijevom dijelu ekrana (uz ime učenika).

Kako dodati dodatnu i dopunsku nastavu?
 

Razrednici u administraciji predmeta:

 

odabiru dodavanje predmeta:

U prozoru za dodavanje predmeta potrebno je odabrati predmet iz kojeg se održava dodatna ili dopunska nastava.

Kao status predmeta odabrati (dodatna nastava) ili (dopunska nastava) a pri dnu prozora 'Dodaj svim učenicima' odabrati NE

Na ovaj je način potrebno dodati sve predmete iz kojih se održava dodatna ili dopunska nastava u razrednom odjelu.

Nakon toga u administraciji učenika: 

 
 
odabrati jednog po jednog učenika s popisa koji ide na dodatnu ili dopunsku nastavu, pa u padajućem izborniku: 
 
 
U prozoru koji se otvori odabrati predmet (izborna, dodatna, dopunska) koji učenik pohađa:
 
 
Na sljedećeg učenika se prelazi strelicama u gornjem lijevom dijelu ekrana (uz ime učenika).

Evidencija dodatne i dopunske nastave

Predmete dodatne i dopunske nastave mozete unijeti u razred i pridruziti ucenicima. Predmet se kao takav, niti eventualne ocjene, ne prenosi u eMaticu na popis predmeta, vec samo na popis dodatne odnosno dopunske nastave u kartici "Predmeti i ispiti", sto se ne ispisuje na svjedodzbi.

Dakle, mogucnost unosa ocjena postoji ako je zelite koristiti, ali te ocjene ne ulaze u prosjek u e-Dnevniku niti se prenose u eMaticu.
Ucenike koji samo privremeno pohadjaju dopunsku ili dodatnu nastavu uskoro cete moci staviti u status pasivno unutar te dopunske ili dodatne nastave jednom kada je prestanu pohadjati.
Izostanke također mozete upisivati no oni se ne pribrajaju ukupnim izostancima ucenika i nece se pojavljivati u izvjestajima.

Pojašnjenje i odgovor je dala Služba za korisnike CARNeta.

Kontakti

Kako dodati nove kontakte?

Razrednici u administraciji učenika:

 

odabiru učenika s popisa, pa u izborniku koji se pojavi biraju kontakte:

Pojavit će se tablica s postojećim kontaktima uz mogućnost dodavanja novih.

Svim učenicima su u početku upisana imena roditelja, a ostala polja kontakata su prazna:

Da bi se promijenili ili dopunili postojeći kontakti potrebno je kliknuti na red koji želimo mijenjati (dopunjavati). Otvorit će se prozor:

u kojem se mogu upisati poznati kontakt podaci.

U zadnjem redu se bira želi li roditelj primati automatske obavijesti o izostancima djeteta. Ovo se može u toku godine mijenjati. (Potrebno je imati pisanu suglasnost roditelja).

Kako slati automatske obavijesti roditeljima o izostancima?  

Roditelji trebaju razredniku donijeti popunjenu

Suglasnost o primanju obavijesti o izostanku djeteta

koju mogu ispisati s web stranice škole. Razrednik u kontakte učenika upisuje e-mail adrese koje su roditelji naveli u Suglasnosti (po uputama za dodavanje kontakata) i označava Da u zadnjem redu.

Dnevnik rada

Što napraviti ako je rubrika u koju trebam upisati sat već popunjena?


Upišite sat u istu (popunjenu) rubriku. Razrednik će prijaviti administratoru grešku.

Administrator će "premjestiti" pokrešno upisan sat na njegovo pravo mjesto.

Što napraviti ako treba obrisati nastavni sat, ocjenu ili bilješku?

Brisanje pogrešno upisanih ocjena, bilješki ili radnih sati u e-Dnevniku administrator može napraviti isključivo nakon pisanog zahtjeva.

Zahtjev školskom administratoru za brisanje zapisa u e-Dnevniku može se poslati:

  • mailom na E MAIL ADRESU ADMINISTRATORA ŠKOLE
  • sms porukom
  • popunjavanjem obrasca Zahtjev školskom administatoru 

Učenici su pisali pisanu zadaću. Što je potrebno upisati u e-Dnevnik?

Nakon što su učenici imali pisanu provjeru znanja potrebno je u izborniku Pregled rada upisati podatke o provedenim pisanim zadaćama.

Odabrati: 

 

 

Klikom na "Unos" otvara se prozor u koji se upisuju podaci o pisanoj provjeri znanja.

U bilješku se obično upisuje naziv, a dobra je praksa upisati i postotak riješenosti testa i distribuciju ocjena u razredu.

Datum izrade je datum kada su učenici test pisali.

Datum ispravka je datum kada je ocjena unešena u e-Dnevnik.

 

Nakon unosa podataka klikom na naziv predmeta dobije se popis svih do sada pisanih zadaća s podacima o datumu pisanja i ispravka, te postotku prolaznih ocjena.

Klikom na olovčicu pored svakog pojedinog testa    otvara se izbornik u kojem je moguće odabrati uređivanje podataka o testu, brisanje teste i postavljanje datoteke.

 

 

 

 

Potrebno je kliknuti na "Postavi datoteku" pa na računalu odabrati datoteku testa (najčešće .pdf ili .doc) i postaviti je u e-Dnevnik.

Nakon postavljanja datoteke u popisu testova će se u posljednjem stupcu pojaviti popis datoteka:

Ovako postavljene pisane zadaće u e-Dnevnik su dostupne razrednicima koji ih mogu pokazati roditeljima na informacijama za roditelje i na taj način im pružiti uvid u sadržaj pisanih testova znanja koja su učenici pisali (u skladu s Pravilnikom o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi).

 

Dobra je praksa prilikom grupnog unosa ocjena pisane provjere znanja svim učenicima uz naziv pisane provjere upisati i postotak riješenosti provjere razreda. A onda svakom učeniku u bilješke dopisati njegov postotak  riješenosti provjere. Na ovaj način učenici svoj rezultat lako mogu usporediti s ostalima u razredu.

 


 

   

   

    

    

     

     

     

     

      

    

     

     

    

    

    

      

   

    

   

   

       

   

    

     

Kalendar
« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
UDŽBENICI

Korisni linkovi

CMS za škole logo
Osnovna škola Sveta Klara / Mrkšina 42, HR-10000 Sveta Klara / os-sveta-klara.skole.hr / svklara@os-sveta-klara.skole.hr
preskoči na navigaciju