Noć knjige 2024.

Autor: Jadranka Kolić Krželj, 24. 4. 2024.

Manifestacija Noć knjige tradicionalno se održava svake godine od 21. do 23. travnja slaveći knjigu, čitanje, autore i autorska prava. Ovogodišnja noć knjige održava se 23. travnja s temom Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena - na koje se načine kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima. U kakvoj literaturi pronalazimo utjehu i motivaciju za promjene? Kakve nam odgovore na suvremene prijetnje nude književnost i znanost? Što nam savjetuju psiholozi? Kako se branimo od pseudočinjenica i lažnih vijesti? I konačno: kako možemo, zahvaljujući onom što čitamo u knjigama, mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred nama?

U skladu s temom ovogodišnje manifestacije Noć knjige, odlučili smo u našoj knjižnici ugostiti mladu knjišku blogericu, voditeljicu „Knjiškog RecenziRAJa“ -  Ellu Hasel...

Kako nismo bili u mogućnosti održati susret uživo što zbog udaljenosti Zagreba i Vinkovaca, a što zbog Ellinih školskih i drugih obveza, susret smo održali online putem Google Meetsa. Uz Ellu, u knjiškom susretu sudjelovali su članovi Čitateljskog kluba, učenici osmih razreda koji pohađaju dodatnu nastavu hrvatskog jezika, Zvonka Kulić, prof. hrvatskog jezika te knjižničarka Mirta Uglik. S Ellom smo razgovarali o motivaciji za pokretanje knjiškog bloga, reakciji roditelja i bližnjih na blog, koje joj je prednosti, ali i nedostatke donio blog. Učenici su s Ellom prokomentirali svoje favorite za izbornu i obveznu lektiru, pitali Ellu za preporuke za čitanje u slobodno vrijeme te uspoređivali knjige i filmske ekranizacije knjiga. Na pitanje kakve nam dogovore na suvremene prijetnje (ratni sukobi, prirodne nepogode, ekonomska nesigurnost) nudi književnost, Ella smatra kako se povijest ponavlja, o čemu možemo čitati i u brojnim knjigama, ne samo povijesnog karaktera te da čitajući klasičnu književnost učimo o teoriji života, a uz suvremenu književnost učimo kako živjeti u sadašnjosti. Susret je trajao punih sat vremena te smo poželjeli da traje cijelo popodne. Elli se uz simboličan poklon zahvaljujemo na nezaboravnom druženju, kreativnim preporukama za čitanje i novom poznanstvu.