Pokusi u 2.E

Autor: Jadranka Kolić Krželj, 5. 3. 2024.

Dana 28. veljače 2024. studenti i članovi studentske sekcije HDKI-a (Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa) održali su radionicu 2.e razrednom odjelu. Učenici su najprije naučili osnove ponašanja u laboratoriju, mjere opreza te mjere zaštite. Zatim su uz vodstvo studenata izvodili različite pokuse te naučili nove sadržaje.

PROČITAJTE I POGLEDAJTE VIŠE

Iz pokusa Nenewtonov fluid naučili su što je to fluid te da postoje kapljevine drugačijih svojstava od vode. Naučili su koliko se upravo takvi fluidi koriste u svakodnevnom životu i zašto je upravo to svojstvo jako bitno.
Pokusom Vrt u čaši djeca su naučila da postoje različiti kristali, raznih boja, a karakterizira ih uređena struktura.
Pokusom Hidrofobnost cimeta učenici su naučili da postoje tvari koje vole vodu (hidrofilne) i one koje ne vole vodu (hidrofobne). Time su naučili i što je površinska napetost te zašto kukci mogu hodati po vodi.
Iz pokusa Čarobno mlijeko djeca su naučila da je mlijeko emulzija masti te da upravo deterdžent uklanja masnoću jer je tvar koja smanjuje površinsku napetost.
Prirodni pH indikator – učenici su naučili što je to indikator te da postoje tvari koje su kisele, neutralne i bazične.
U pokusu Kemijski rez, naučili su što su to kemijske jednadžbe, što one pokazuje i što znači pomak ravnoteže te kako kemičari to uoče.

Učenici su na jedan dan postali pravi mali znanstvenici i ne samo da su puno toga naučili već su kroz igru uvidjeli da znanost može biti itekako zanimljiva.

Učiteljica Klara Hadjina