PRIRUČNIK ZA VJEŽBE PAŽNJE I KONCENTRACIJE

Autor: Biljana Kulundžić, 12. 12. 2014.

PRAVILA USPJEŠNOG UČENJA

1.Naglas čitaj tekst ili bilješke sa sata

2.Označavaj tekst ( npr. bojom novo gradivo, upitnikom ono što ne razumiješ, uskličnikom ono što je važno...)

3.Postavljaj pitanja vezana uz tekst ( tko,što,gdje,kada,zašto,kako?)

4.Redovito piši domaće zadaće

5.Uči sa stankama (ako je lekcija velika, podijeli je na nekoliko dijelova, prije spavanja ponovi najvažnije)

6.Uči s razumijevanjem ( razmišljaj o onome što učiš: čitaj ,prepričaj, ponavljaj, zapisuj)

7. Prije početka ˝pravog˝ učenja upoznaj se s gradivom (pročitaj bilješke iz bilježnice, pogledaj sve slike,tablice,odgovori na pitanja na kraju lekcije- svojim riječima i naglas)

8.Kreni s učenjem poglavlje po poglavlje (nakon što pročitaš poglavlje, pokušaj ga prepričati svojim riječima, tek nakon što si naučio jedno poglavlje kreni na novo)

9. Koristi se mnemotehnikama ( metode za olakašavanje pamćenja - verbalne,vizualne ili mješovite)

10. Koristi mentalne mape ( shematski prikaz nekog gradiva) -  Tony Buzan - Mentalne mape za klince

7 NAČINA POBOLJŠANJA KONCENTRACIJE

1. Pokušaj napraviti centar za učenje, posebno mjesto za učenje- bez buke, igračaka ili ometanja.

2. Počni s kratkim periodima učenja. Povećaj vrijeme učenja pet do deset minuta svaki dan dok ne dostigneš svoj cilj.

3. Postavljaj male ciljeve i nagradi se kada ih dostigneš.

4. Potrudi se koliko god možeš da se zainteresiraš za temu. Ako je predmet dosadan surfaj na internetu o tome, pogledaj film o toj temi, pročitaj članak iz časopisa... Smisli pitanja koja ćeš postaviti profesoru.

5. Uči u ono doba dana kada ti to najbolje odgovara - ujutro ili navečer.

6. Aktivnost je važna. Vodi bilješke,podcrtavaj, zapisuj pitanja, čitaj naglas i sam sebi postavljaj pitanj,.

7. Ako počneš sanjariti- stani. Ustani, protegni se, pojedi jabuku - ili kratko odspavaj ako ti je doista potrebno.

EDUKATIVNI CD-i

Zanimljive i zabavne edukativne cd-e za učenje čitanja,pisanja,matematike, te za razvijanje logičkih sposbnosti, pažnje i koncentracije možete pronaći na web adresi: