Kodu
Autor: Administrator , 19. 9. 2012.

Kodu

koduProgrami KODU i PYTHON su namijenjeni budućim programerima.  Kodu vam omogućava da slaganjem slika stvarate programske nizove i time zadajete ponašanje objekata – jednom riječju, programirate…

Kodu je vizualni programski jezik, osmišljen za programiranje računalnih igara pa se zapravo igrate stvarajući igre. Namijenjen je djeci i svima kojima je vizualno programiranje igara privlačno područje. Vrlo je intuitivan i lako se snaći u njegovom okruženju. Da bi Kodu ispravno radio, na svojem računalu trebate imati instalirane .NET Framework 3.5 te .XNA Framework 3.1. Ukoliko ih nemate, možete ih instalirati tijekom instalacije Kodua.

Dostupan samo na engleskom jeziku, no lako ga je razumjeti jer je u potpunosti vizualan pa vam slike omogućavaju brže shvaćanje o čemu je riječ. Elementi njegovog programskog jezika su ikone i programiranje se radi slaganjem nizova tih vizualnih dijelova u rečenice oblika „kada vrijedi uvjet napravi neku radnju”. Bez obzira je li vam ovo prvi ili stoti susret s programiranjem, svakako zavirite u Kodu jer će vam njegova jednostavna logika proširiti vidike i omogućiti da odmah vidite rezultate svog programerskog znanja. Kodu dolazi iz Microsoftovog istraživačkog okruženja. Besplatno ga možete preuzeti sa stranicehttp://fuse.microsoft.com/projects-kodu.html - velik je 153 MB

programski jezik koji se odlikuje čitkim kodom i mogućnosti rada u nekoliko stilova programiranja. Ima jasnu i preglednu sintaksu tako da je program lako pisati i analizirati. Jednostavan je za korištenje. Može se izvoditi na računalima s različitim OS. Najčešće se koristi kao skriptni jezik za web-aplikacije. U Časopisu Enter br. 85 pročitajte o programu. Na straniciwww.python.com možete preuzeti program a na stranicihttp://docs.python.org/tutorial/ možete pomoću  tutora krenuti u programerske vode.

Kodu je prvi put otkriven na prošlogodišnjem CES-u za Xbox 360. Sada je dostupan za PC kao javna beta inačica, a kako bi bio atraktivniji za škole. Škole ne trebaju nikakvu posebnu opremu. Učenici mogu početi graditi svjetove samo sa računalom i tipkovnicom.  Kroz Kodu, Microsoft uvodi djecu u programiranje pomažući im unaprijediti njihov dizajn, znanje matematike i vještine rješavanja problema.  Programski jezik također potiče studente da se uistinu bave s računalima, umjesto da ih pasivno doživljavaju.  Sa Kodu brzim kontrolama za unos i njegovim intuitivnim crtanim simbolima, omogućeno je definiranje pravila igre na vrlo jednostavan način, umjesto da se koristi neki složen programski jezik. Jezik je doista jednostavan i potpuno icon-based.  Program je izraženi i u fizičkom smislu, koristi koncepte kao što su vid, sluh, i vrijeme za kontrolu karaktera ponašanja.  Iako ne kao klasični programski jezici, Kodu može izraziti napredne koncepte dizajna igre u izravnom i intuitivnom načinu.
Microsoft Research poziva korisnike da kreiraju vlastite svjetove i nastave razvoj igara. Svatko sa sedam godina do 77 može stvoriti igru u nekoliko minuta. Kodu je preuzet više od 200.000 puta, prema Microsoft.

Sada pogledajte video prilog za više informacija:

PREUZIMANJE     http://fuse.microsoft.com/page/kodu