IZVIĐAČKI ODRED SAVSKI GAJ NA SATU PRIRODE I DRUŠTVA

Autor: Biljana Kulundžić, 2. 11. 2016.

U petak 14.10.2016. u vrijeme prirode i društva učenike 3. b posjetili su izviđači Izviđačkog  odreda  Savski  gaj.

Prezentirali  su  svoj  program i s ponosom su  se  pohvalili  da  su ujedno  i  članovi Saveza  izviđača Hrvatske i članovi  svjetskog  skautskog  pokreta koji  broji 45 miliona članova  i najveća  je  svjetska organizacija  za  djecu  i  mladež.

Učiteljica Vedrana  Matejčić

Došli  su  na  poziv učiteljice  i  ponovili  su s učenicima  3.b sadržaje  koje  su  oni  trenutno  učili  na satovima  prirode  i  društva: stajalište,  obzor, određivanje  glavnih  i  sporednih  strana  svijeta,  snalaženje  u  prostoru  pomoću Sunca ili  nekih znakova  u  prirodi,   snalaženje  pomoću  kompasa, plan  mjesta  i  zemljovid.

Sat  prirode  i  društva uz  zanimljive  goste  bio  je drugačiji  od  uobičajenih  satova, a  učenici su  otišli  i  sa  mnogim  drugim  saznanjima    o izviđačima  koja  do  tada  nisu  znali. Saznali su da izviđači otkrivaju  svijet izvan zidova učionice, potiču želju za istraživanjem, otkrivanjem i znanjem. Saznali su da se izviđači  pretežno bave upoznavanjem prirode, druženjem  i učenjem korisnih vještina koje im mogu pomoći u budućem životu kako u civiliziranom svijetu, tako i u divljini. Važnija znanja koja izviđači usvajaju su: orijentacija na karti i u prirodi, topografija, upoznavanje biljnog i životinjskog svijeta, čvorovi, putni znakovi, izviđačke pjesme, društvene igre u prirodi i zatvorenom prostoru, pionirstvo, signalizacija, prva pomoć i sportovi.

Suradnja se nastavila pozivom  učenika  na  izlete u  organizaciji izviđača.